Co wybrać – orbitrek czy rowerek na odchudzanie?

Czy kiedykolwiek badałeś swoje opcje dla sprzętu cardio na siłowni, zastanawiając się, co da ci najlepszy trening? Lub, być może jesteś zainteresowany zakupem sprzętu do ćwiczeń, dzięki czemu można zrobić treningi na swój harmonogram w komforcie, prywatności i wygody własnego domu. Tak czy inaczej, warto porównać opcje sprzętu fitness, aby wiedzieć, w co się pakujesz.

orbitrek czy rowerek na odchudzanie - analiza

Maszyny orbitreki (orbitrek) i rowery stacjonarne są jednymi z najbardziej popularnych opcji dla treningu cardio na siłowni lub dla domowego sprzętu fitness. Podczas gdy zarówno orbitreki jak i rowery stacjonarne mogą poprawić twoje zdrowie sercowo-naczyniowe i kondycję, istnieją również różnice w treningach oraz plusy i minusy korzystania lub zakupu orbitrka lub roweru stacjonarnego. Aby pomóc wyjaśnić te różnice i uzbroić Cię w informacje, których potrzebujesz, aby poinformować o swoich decyzjach dotyczących kondycji, umieściliśmy orbitreki i rowery stacjonarne poniżej, aby porównać i skontrastować ich atuty. Czytaj dalej, aby zobaczyć, który element sprzętu do ćwiczeń króluje w meczu orbitrek kontra rowerek do ćwiczeń.

Czy orbitrek jest lepszy niż rower stacjonarny?

Nie jest łatwo porównać trudność treningu na orbitreku z rowerem stacjonarnym, ponieważ ostatecznie sprowadza się to do tego, jak bardzo się forsujesz, jaki rodzaj treningu stosujesz, jaki jest opór, a nawet samo urządzenie do ćwiczeń. Na przykład, jeśli chodzi o rowery stacjonarne, trening, w którym pedałujesz z umiarkowaną kadencją przy niskim oporze na rowerze stacjonarnym, będzie znacznie mniej wymagający niż trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) na rowerze stacjonarnym lub spinowym, w którym schodzisz z siodełka i stajesz na pedałach w niektórych interwałach, a kadencja i opór są znacznie zwiększone. Podobnie można wykonać łatwy trening na orbitreku, utrzymując niski opór i poruszając się z kadencją spacerową. Z drugiej strony, wykorzystując nachylenie, zwiększając opór i naprawdę angażując górne partie ciała, można wykonać energiczny trening.

Ogólnie rzecz biorąc, trening na rowerze treningowym może być nieco łatwiejszy niż trening na rowerze eliptycznym, ponieważ wykorzystuje mniejszą liczbę mięśni, a Ty znajdujesz się w pozycji podpartej na siodełku roweru. Niemniej jednak, daj z siebie wszystko na zajęciach z kręcenia, a Twoje tętno wzrośnie i nogi będą płonąć.

Orbitrek czy rowerek: praca mięśni

Ogólnie rzecz biorąc, orbitrek zapewnia trening całego ciała, podczas gdy rowerek treningowy jest głównie tylko treningiem dolnej części ciała. Maszyna eliptyczna pracuje na wszystkich mięśniach dolnej części ciała, jak również na rdzeniu i ramionach, pod warunkiem, że maszyna posiada ruchome poręcze. Zwiększanie nachylenia rampy na maszynie orbitrek bardziej celuje w łydki, pośladki i ścięgna.

Rowery stacjonarne pracują głównie nad mięśniami czworogłowymi, udami, łydkami, a nawet pośladkami (w mniejszym stopniu). Rowery spinowe wzmacniają również w pewnym stopniu ramiona, rdzeń i plecy, a stanie na rowerze spinowym zamienia go w ćwiczenie całego ciała.

Czytaj również  Ile kalorii potrzebujesz żeby schudnąć?

Orbitrek czy rowerek: spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii zależy nie tylko od tego, czy używasz orbitreka czy rowerek (lub wykonujesz jakąkolwiek inną formę ćwiczeń), ale także od Twojej wagi i składu ciała oraz czasu trwania i intensywności treningu. Dlatego trudno jest porównywać kalorie spalone na orbitreku w porównaniu z rowerem treningowym.

Jednak Harvard Health Publishing podaje, że 30 minut „ogólnego użytkowania orbitreka” spala 270 kalorii dla osoby ważącej 57 kg, 324 kalorie dla osoby ważącej 70 i 378 kalorii dla osoby ważącej 85 kg, podczas gdy rower stacjonarny o umiarkowanej intensywności spala około 210 kalorii dla osoby ważącej 57 kg, 252 kalorie dla osoby ważącej 70 kg i 292 kalorie dla osoby ważącej 85 kg. Oznacza to, że orbitreki mogą spalać nieco więcej kalorii niż rowery stacjonarne. Trudno jednak stwierdzić, co oznacza „ogólne zastosowanie” w kontekście intensywności.

Najlepszym sposobem na oszacowanie wydatku energetycznego na każdej z maszyn do ćwiczeń jest użycie monitora tętna lub fitness trackera, a następnie użycie formuły równoważników metabolicznych (METs).

Czy można stracić tłuszcz z brzucha jeżdżąc na rowerku stacjonarnym?

Orbitreki i rowery stacjonarne mogą być używane zarówno do redukcji tkanki tłuszczowej i utraty wagi. Im więcej kalorii spalisz, tym większy deficyt kaloryczny wygenerujesz, co następnie przekłada się na utratę wagi, więc spalanie kalorii na obu sprzętach fitness może przybliżyć Cię do celów związanych z budową ciała. Rozważając orbitrek versus rowerek do ćwiczeń dla utraty wagi, zwycięzca głównie sprowadza się do tego, który trening będziesz robić dłużej lub bardziej energicznie, aby spalić więcej kalorii. Na przykład, jeśli jesteś w stanie wykonać ciężki lub długi trening na rowerze stacjonarnym, ale tylko ćwiczenia o umiarkowanej intensywności lub krótkie odcinki na rowerze eliptycznym, rower treningowy może spowodować większą utratę wagi w czasie.

Badania pokazują jednak, że treningi HIIT są najskuteczniejszym sposobem spalania tłuszczu z brzucha i zachęcania do utraty wagi, ponieważ zwiększają tempo przemiany materii nawet po zakończeniu treningu, więc trening HIIT na orbitreku lub trening na rowerku będzie lepszy dla spalania tłuszczu niż wysiłek o stałej intensywności.

Dodatkowo, zwiększenie beztłuszczowej masy ciała jest również skutecznym sposobem na utratę tkanki tłuszczowej, ponieważ tkanka mięśniowa jest bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa. Podkręć więc opór na rowerze treningowym lub nachylenie na orbitreku, aby pomóc w budowie mięśni.

Co jest lepsze dla kolan – rowerek czy orbitrek?

Jedną ze wspólnych zalet maszyn eliptycznych i rowerów treningowych jest to, że obie są formami ćwiczeń kardio o niskim stopniu oddziaływania. W porównaniu z aktywnością o dużej sile uderzenia, taką jak bieganie na bieżni, chodzenie na orbitreku lub pedałowanie na rowerze stacjonarnym jest łagodniejsze dla Twoich kolan, bioder, kostek, kości i tkanek łącznych. Jeśli cierpisz na przewlekły ból stawów lub artretyzm, maszyna eliptyczna lub rowerek treningowy mogą być bardziej komfortowe niż bieganie czy nawet chodzenie.

Czytaj również  9 zasad odchudzania po 50-tce

To powiedziawszy, obciążenie ciała przez każdą z maszyn fitness jest nieco inne. Rowery stacjonarne są formą ćwiczeń opartą na masie ciała, ponieważ siedzisz na siedzeniu. W ten sposób nie nosisz ciężaru ciała. Może to być idealne rozwiązanie dla osób z urazami kości lub problemami z poruszaniem się i poważniejszymi bólami kolan. Jeśli masz problemy z równowagą, rower stacjonarny może zapewnić wsparcie pleców i stabilność, której potrzebujesz, aby czuć się pewnie i bezpiecznie.

Wchodzenie i schodzenie z maszyn eliptycznych może być trudne, a niektóre z nich znajdują się dość wysoko od podłoża (wysokość stopnia). Wymagają one również większej koordynacji i równowagi, więc seniorzy lub osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą czuć się bezpieczniej na rowerze treningowym.

Orbitrek a rowerek: Koszt

W tej kwestii mamy wyraźnego zwycięzcę. Jeśli chodzi o koszty, rowery stacjonarne są prawie zawsze tańsze niż orbitreki, zwłaszcza gdy próbujesz dopasować jakość między nimi. Spin bikes i pionowe rowery stacjonarne kosztują wszędzie od około 500-3000 złotych, podczas gdy orbitreki zwykle kosztują około 1500 do nawet kilku tysięcy złotych.

Niedrogie orbitreki są często słabo skonstruowane i mają bardzo krótką długość kroku – bardziej jak ruch krokowy niż ślizgowy. Mogą też mieć bardzo ograniczone zakresy oporu i niewiele, jeśli w ogóle, zaprogramowanych treningów.

Podsumowanie

Choć dążenie do tego, by „kochać” swój trening może być naciągane, ćwiczenie zawsze jest łatwiejsze, jeśli sprawia Ci przyjemność. Na szczęście obecnie można znaleźć zarówno orbitreki, jak i rowery stacjonarne z inteligentną technologią i zintegrowanymi tabletami, które pozwalają na strumieniowe odtwarzanie treningów lub rozrywki. Niektórzy ludzie są również przyciągani do rowerów treningowych jako sposobu na treningi kolarskie lub triatlony na świeżym powietrzu, co zapewnia większą inwestycję w treningi. Maszyna eliptyczna jest jednak dość unikalnym wzorcem ruchowym, który nie przekłada się bezpośrednio na żaden sport. Ostatecznie jednak, przyjemność jest kwestią osobistych preferencji, więc spróbuj obu i zobacz, którą maszynę fitness wolisz.

Dodaj komentarz

PW Junior